Великокопанівська сільська територіальна громада

ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ ВОДНО-БОЛОТНИХ УГІДЬ

Дата: 29.01.2021 09:07

Фото без описуКожного року 2 лютого країни світу, які мають на своїх територіях водно-болотні угіддя, у тому числі Україна, відзначають Всесвітній день водно-болотних угідь. Відзначення цього Дня приурочено до підписання світовою спільнотою 2 лютого 1971 року у місті Рамсар (Іран) міжнародної угоди – Конвенції з водно-болотних угідь міжнародного значення.

Мета її – зберегти водно-болотні угіддя як середовища для водоплавних птахів та збереження і раціонального використання цих угідь шляхом місцевих, регіональних і національних дій та міжнародної співпраці, які будуть складовою збалансованого розвитку світу. Україна поновила своє членство  в конвенції у 1996 році та входить в число 169 країн – договірних сторін конвенції.

Для чого потрібно охороняти водно-болотні угіддя?

Водно-болотні угіддя виконують безліч життєво важливих функцій, наприклад:

• накопичення і зберігання води;
  • захист від штормів і повеней;
  • зміцнення берегової лінії і стримування ерозії;
  • поповнення запасів підземних вод (проникнення води з водно-болотного угіддя вниз в підземний водоносний горизонт);
  • вихід підземних вод (рух води вгору і її перетворення в поверхневу воду в водно-болотному угідді);
  • очищення води;
  • утримування поживних речовин; відкладення опадів; утримування забруднювальних речовин;
  • стабілізація місцевих кліматичних умов, особливо кількості атмосферних опадів і температури.

Водно-болотні угіддя забезпечують умови для розвитку цілого ряду видів природокористування, наприклад:

• водопостачання (кількість і якість);
  • рибальство (понад дві третини світового улову риби пов'язані зі здоровим станом водно-болотних угідь);
  • сільське господарство, завдяки підтримці рівня ґрунтових вод і високої родючості земель в заплавах;
  • виробництво лісоматеріалів та інших будівельних матеріалів; заготівля енергетичних ресурсів, таких як торф і деревний матеріал;
  • мисливське господарство;
  • заготівля інших продуктів водно-болотних угідь, включаючи лікарські рослини;
  • відпочинок і туризм.

Водно-болотні угіддя належать до найбільш продуктивних екосистем світу. Вони є осередками біологічного різноманіття, джерелами води та первинної продуктивності, від яких залежить існування незліченних видів рослин і тварин. Вони підтримують високі концентрації численних видів птахів, ссавців, плазунів, земноводних, риб і безхребетних.

Глобальне споживання прісної води збільшилася в шість разів в період з 1900 по 1995 роки: більш ніж в два рази швидше, ніж темпи приросту населення. Одна третина населення світу сьогодні проживає в країнах, які вже відчувають помірний або серйозний дефіцит води.

Здатність водно-болотних угідь адаптуватися до умов, що змінюються, а також до прискорених темпів змін матиме вирішальне значення для людського суспільства і дикої природи скрізь, де повною мірою відчувається вплив зміни клімату на життя нашої екосистеми. Тому не дивно, що весь світ звернув увагу на водно-болотні угіддя та послуги, які вони надають нам.

Кожен з нас може внести свій невеликий внесок у охорону водно-болотних угідь. Це дуже просто. Це не вимагає грошей або багато часу. Головна ідея - "не нашкодь"!

• Не забруднюйте водойму, біля якої ви живете;
  • не засмічуйте берег, на якому ви відпочиваєте;
  • не розорюйте прибережні водоохоронні смуги;
  • висаджуйте ліс у прибережній зоні;
  • дотримуйтесь правил полювання та рибної ловлі;
  • у сезон тиші, не вмикайте голосно музику, відпочиваючи на природі;
  • вивчайте свою водойму і діліться своїми знаннями з дітьми, оточенням;
  • не проходьте повз порушення, повідомляйте про них в природоохоронні та правоохоронні органи.

Земельний відділ

Коментарі:

Ваш коментар може бути першим :)