ЯКІ ЗМІНИ ЧЕКАЮТЬ ПЕНСІОНЕРІВ
ВІДПОВІДІ НА ЗАПИТАННЯ «ЯКІ ЗМІНИ ЧЕКАЮТЬ ПЕНСІОНЕРІВ»
Питання: Уряд обіцяв не підвищувати пенсійний вік. Але часто можна почути експертну думку, що пенсійна реформа містить приховане підвищення пенсійного віку.Чи можна буде після здійснення реформи вийти на пенсію в 60 років?
Відповідь: Підвищення пенсійного віку не буде. Цю позицію уряд відстояв у переговорах із МВФ, її покладено в основу пенсійної реформи. Людина зможе вийти на пенсію після досягнення 60 років.
Разом із тим запропоновано ліквідувати зрівнялівку, коли розмір пенсії практично не залежить від кількості відпрацьованих років. За нині чинними правилами оформити пенсію за віком у 60 років можна за наявності 15 років страхового стажу. Тобто, якщо людина почала працювати в 25 років, вже в 40 вона має належну кількість страхового стажу, фактично може більше не працювати і вийти на пенсію в 60 років. До того ж вона одержуватиме майже таку саму пенсію, як і той, хто пропрацював 30-40 років.
Уряд збільшив страховий стаж, необхідний для призначення пенсії до 25 років. Коли б передбачалося підвищення пенсійного віку, то всі громадяни незалежно від кількості стажу мали б виходити на пенсію в 63 або 65 років. Натомість після реформи пізніше виходитимуть на пенсію тільки ті, хто не має належної кількості стажу. Це принципова різниця. Наступного року ви- ходитимуть на пенсію люди, які народилися 1958-го. Попередні розрахунки свідчать, що до 90% із них добросовісно працювали все життя, мають належний стаж і навіть більший. Тобто більшість 60-річних українців зможе без жодних проблем оформити пенсію за віком. Стосовно тих, кому з якихось причин забракне стажу, то вони матимуть можливість або допрацювати, або оформити соціальну допомогу.
Питання: Коментуючи пенсійну реформу, урядовці кажуть, що буде осучаснено пенсії, котрі не перераховували п'ять років. А чи перераховуватимуть пенсиї тим, у кого вона не змінювалася, приміром, 4 роки 11 місяців і її було обчислено із застосуванням заробітної плати за 2008 рік, або тим, кому пенсію було призначено пізніше?
Відповідь: У законопроекті запропоновано перерахувати пенсії всім пенсіонерам незалежно від року виходу на пенсію виходячи з єдиного показника середнього заробітку. Це той показник, який застосовують для осіб, котрі виходять на пенсію сьогодні, — середня заробітна плата за останні три роки 3764,40 грн. У підсумку пенсії перерахуються для всіх, чиї пенсійні виплати розраховували з нижчої суми. Завдяки осучасненню, зокрема, буде виправлено ситуацію, коли пенсії, призначені в різні роки, відрізнялися майже втричі.
Питання: Чи буде під час осучаснення пенсій розв'язано проблему металургів,, шахтарів та інших людей, котрі вийшли на пенсію за Списками № 1 і № 2, особливо до 2000 року?
Відповідь: У разі осучаснення пенсій, котре пропонує уряд, буде збільшено пенсії з урахуванням страхового стажу та заробітку кожного пенсіонера.
Зважаючи, що шахтарі, металурги та інші категорії працівників, які працювали в шкідливих умовах, мали вищу заробітну плату, що, звісно ж, не може зрівнятись із заробітком представників низькооплачуваних професій, розмір пенсії їм буде підвищено більш суттєво. Також варто врахувати, що період роботи за Списком № 1 зараховують до страхового стажу в подвійному розмірі, тож це також вплине на розмір пенсії.
Додатково повідомляємо, за роз’ясненнями або консультаціями можливо звернутись до управління Олешківського об’єднаного управління Пенсійного фонду України за адресами: м.Олешки вул..Пролетарська, 52 або в м.Гола Пристань вул..Горького,20 . Телефони «гарячої лінії» м.Олешки (05542) 4-40- 39, м.Гола Пристань (05539) 2-11-88.
Заступник начальника Олешківського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Херсонської області З.В. Кузьменко