Великокопанівська сільська територіальна громада

Херсонської області

Возна Віра Євгенівна

Фото без опису

Автобіографія Возної Віри Євгенівни

Я, Возна Віра Євгенівна, народилася 13 квітня 1960 року в селі Топарі Лохвицького району Полтавської області в селянській родині. Батько і мама були зовсім молодими я була першою дитиною в їх сімї. Проживали вони на той час на хуторі Червона Зірка біля моєї бабусі Оришки (1905 року народження) мамин рід весь час мешкав на Полтавщині. У бабусі було багато сестер і брат Михайло, який проживав в Ромнах Сумської області. Всі були дуже дружелюбні і гостинні…

Бабуся Оришка в тридцятих роках була вийшла заміж за мого діда Максима, якого (Мовчан) я за своє життя ні разу не бачила. 1938 року в них народилася перша дитина (моя тітонька Галя). Будучи вагітною, бабуся в 41-му проводжала діда Максима на фронт. А вже в 42-му в січні народилася моя мама – Наталія…

Скільки їм всього довелося пережити – цього уявити нам не можна!  Працюючи на тяжких Полтавських чорноземах, вирощуючи буряки в колгоспі, ростила, доглядала двох донечок!

А на Чернігівщині в Борозенському районі в селі Берестовець в 1935 року народився мій тато. Бабуся Шура і дід Михайло (Гут)були зовсім молоді, тато мій був  першою дитиною. Та в 1938 році діда Михайла призвали до служби – охороняв західні кордони держави.  В 1941 році він відразу потрапив в полон. Пробув там всю війну.

Дитинство моїх батьків пройшло в страшному голоді, розрусі… А ще в 1947 році батько взагалі лишився сиротою – бабусю Шуру вислали далеко в Сибір за те, що та відмовилася купувати сталінські облігації. Дід Михайло залишився живим, але знайшов собі в германських таборах полтавську Марусю, з якою прожив потім все своє життя, виховуючи трьох дітей. Мій  тато був зайвим – він згадував як його не любила мачуха… А дід Максим (Мовчан) повернувся… але не надовго. Є фото: сидить дід Максим весь в медалях(герой!)  дійшов до Берліна!) моя мама маленька між колінами стоїть, поруч – тітка Галя маленька теж і ще поруч – бабуся, брат Данило (дідів). На Дніпропетровщину уїхав – там його чекала бранка-гестапо. Тато до армії працював на шахтах Донбасу – з відти потрапив на Челябинські шахти,канц. Табори. Там він ніс охорону майже чотири роки. А вже в кінці 50-х він повернувся на Україну. На Полтавщині зустрілися з милою, ніжною моєю матусею. Коли мені виповнися рік, вони поїхали в далеку Сибір – покликала бабуся Шура. В далекій Якутії пройшло моє  дитинство, народився мій брат Юрко в 1964 році. Все своє життя згадую дитинство своє як незвичайну казку: проліски, олені,кедрові горішки… Але  я бачила і відчувала ввесь той час як батьки сумували за Україною! В 67 – му батько строго зі своєю сім’єю повернувся на Полтавщину, хоча  бабуся Шура прохала почекати ще рік до (пенсії її). Ні! Треба щоб діти починали вчитися в українській школі! Говорив тато. Приїхали в село Вишневе, де тітонька Галя жила зі своєю сім’єю(чоловік, двоє дітей) та бабусею. Хутори розорали… Бабуся Оришка отримувала 12 крб. пенсії. А тут ішло переселення на Херсонщину. В товарному вагоні добрий тиждень вся наша сімя, а в сусідніх вагонах - ще і ще багато сімей їхали на південь, на Херсонщину. Так ми і приїхали. В вересні 1967 року, я вперше скуштувала кавун, болгарський перець, виноград, волоські горіхи. Наступного року приїхали Піщуліні (сім’я т. Галі) з бабусею Оришкою, приїхала бабуся Шура з далекої Якутії. Отак багато десятків років ми всі проживаємо в Селі Абрикосівка під Олешками.

А про себе особисто, що я мушу писати? В 1977 році закінчила школу, навчалась потім в Херсонському медучилищі на медсестру, з дитинства мала не аби яку тягу до малювання, писання віршів. В школі учитель історії, української мови довго будучи директором школи Брик Євгеній Єфремович мене завжди поважав – бо я завжди різні шкільні стін газети малювала та писала. Після того, як я закінчила школу, довго ніхто нічого не вішав на стіни.

Працювала по закінченні медучилища медсестрою в терапії в Олешках (на той час Цюрупинськ). Набачилась людського горя! Можна б було романи писати… В 1980 році вийшла заміж.  Своє дівоче прізвище Гут змінила на Козак. Десять років прожила під новим прізвищем. З райцентру переїхали в своє село, отримала свою роботу (медсестра в дитячому садку) нове житло. Але з чоловіком Олександром життя не склалося… Донечка Олеся (1981 року народження) виховалася без нього. 1990 року до хати прийшов Павло Возний, з яким я прожила 26 років; 1994 року народилася донька Оля. І ось вже скоро два роки як Павла не має. А своїх рідних взагалі давно поховала. Останнім пішов батько Гут Євген Михайлович в 2010 році.

Брат Юрко займається фермерством – працює на городині; має двох гарних синів, жінку. Але у нього знаєте скільки різних клопотів! Мене не видно. Старша донечка з двома дітками і чоловіком поїхали (куди б ви подумали?!) в Благовещенськ! Тепер мої онуки (Руслан, Маргарита) живуть там, де і моє дитинство пройшло.

         Удвох з меншою донечкою Олею живемо зараз в одній хаті. Їй вже  24 роки виповнюється. Чую душею: всім так не вистачає духовної підтримки один від одного. Ходжу до православної церкви.  Маю ікони вишиті своєю рукою. Взагалі діти зі школи по кілька разів на рік приходять беруть у мене вишиванки(рушники) на різні свята, виставки. І пошити я , що завгодно можу, хоча на швачку я ніде не навчалася. Колись по журналу «Радянська жінка» сама навчилася. Багато років пенсією працювала швачкою в своєму селі. Всі мене знають як добру швачку. В цей нелегкий час часто люди приходять щось полатати, застрочити. Вирощуємо все необхідне з донечкою біля хати на городі. Малина он яка чудова! Поки є здоров’я – працюю. Взагалі – то я інвалід ІІІ групи, отримую пенсію. З першим чоловіком довелося зірвати нерви – часто проймає безсоння, турбота, епілепсія. Але це буває на зміну погоди, на повний місяць або на молодий. Я знаю як  з цим боротися. Ходжу в наші приолешківські піски – збираю трави, в дома багато вирощую сама;чай з різних трав , церковні пости, фіз. Зарядка щоранку – це більші ліки ніж таблетки! І взагалі не треба відгороджуватися від людей, від усього світу! Поговори зі стражденним , допоможи чим можеш! Сильно турбує доля України. Чому ми і досі ніяк не можемо стати вільно і піти здоровою ходою? Що нам заважає? У нас же така золота всемогутня історія… Скільки ми будемо схилятися? Коли вже в  кінець кінців мій народ вільно вдихне і вільно випустить старий дух? Наші діти скільки будуть по наймах їздити за кордони? Хто і як працює  тут зараз на нашій землі?

Багато питань мене турбує. Тому я і беру перо в руки, беру білий аркуш щоб написати….

 


Читати новину
22 Березня, 2019
14:33

Читати новину
22 Березня, 2019
14:31

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь