Реєстрація підприємницької діяльності

Пенсійний фонд інформує

Підприємницька діяльність підлягає державній реєстрації. За порушення цієї норми передбачена адміністративна відповідальність. Так, відповідно до ст. 164 Кодексу України про адміністративні правопорушення, провадження господарської діяльності без державної реєстрації як суб'єкта господарювання або без одержання ліцензії на провадження певного виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню відповідно до закону, чи здійснення таких видів господарської діяльності з порушенням умов ліцензування, а так само без одержання дозволу, іншого документа дозвільного характеру, якщо його одержання передбачене законом (крім випадків застосування принципів мовчазної згоди), - тягне за собою накладення штрафу від однієї тисячі до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 17000 до 34000 гривень) з конфіскацією виготовленої продукції, знарядь виробництва.

Фізична особа - підприємець після державної реєстрації підприємницької діяльності має обрати спосіб оподаткування: спрощена система оподаткування (сплата єдиного податку) або загальна система оподаткування (сплата податку на доходи фізичних осіб),

Використання найманої праці регулюється Кодексом законів про працю України (далі - КЗпП) та іншими нормативними актами.

Так, відповідно до ст. 24 КЗпП працівник не може бути допущений до робота без укладення трудового договору, оформленого наказом чи розпорядженням власника або уповноваженого ним органу, та повідомлення центрального органу виконавчої влади з питань забезпечення формування та реалізації державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування про прийняття працівника на роботу в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

При цьому відповідно до постанови Кабінет Міністрів України від 17 червня 2015 року №413 "Про порядок повідомлення Державній фіскальній службі та її територіальним органам про прийняття працівника на роботу" до територіальних органів Державної фіскальної служби подасться повідомлення про прийняття працівника на роботу до початку роботи працівника за укладеним трудовим договором.

Відповідно до сі. 265 КЗпП суб’єкти господарювання – юридичні та фізичні особи – підприємці, які використовують найману працю, несуть відповідальність у вигляді штрафу в разі фактичного допуску працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту), оформлення працівника на неповний робочий час у разі фактичного виконання роботи повний робочий час, установлений на підприємстві, та виплати заробітної плати (винагороди) без нарахування га сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та податків - у тридцятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення, за кожного працівника щодо якого скоєно порушення (96000 гривень).

У разі не допуску до перевірки з вищезазначених питань штрафна санкція складає стократний розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення (320000 гривень).

Перший заступник начальника управління                                                                                                                 М.О. Науменко