Великокопанівська сільська територіальна громада

Херсонської області

Олешківський Вісник "Великі Копані: працювати в громаді важко, але цікаво"

Великі Копані: працювати в громаді важко, але цікаво

Новости » Общество

Великі Копані: працювати в громаді важко, але цікаво

У Великокопанівській ОТГ відбувся День громади. Голови сільрад та ОТГ з сусідніх сіл завітали до Великих Копанів, аби на власні очі побачити, які плюси та мінуси має об’єднання громади, і яка доля в різних управлінь та соціальних об’єктів після процесу децентралізації.

На урочисту подію завітав і заступник голови Херсонської ОДА, депутат обласної ради Євген Рищук. За його словами, процес децентралізації на Хе­рсонщині вже приносить позитивний результат:

- У обласній держадміністрації ми цього року приймали програми розвитку. І вже зараз ми бачимо різницю між тими програмами, які презентують РДА, і тими, що пропонують нам громади. Адже ОТГ завжди пропонують конкретні рішення проблем. Тобто, РДА можуть сказати «ми розвиватимемо спорт», а громада каже, як саме вони збираються це зробити. Впевнений, саме для цього й був запроваджений процес децентралізації, – підкреслив Євген Миколайович. – Сьогодні найбільш проблемне питання в Олешківському районі, яке я продовжую лобіювати – це ремонт доріг. Зараз всі дороги області передаються на баланс ОДА. Туди ж надійдуть і фінанси. Тому питання нині стоїть жорстко: у кого з населених пунктів не буде проектів на ремонт доріг – там не буде власне й самих доріг. У нас вже запрое­ктована дорога Великі Копані – Маячка. Нова ділянка дороги М14 біля Козачих Лагерів теж запроектована. Там де є проблемні питання – будемо виділяти кошти. Я завжди обіцяю допомогти людям та громадам, в яких бачу силу, можливості і головне – бажання.

 

Великі Копані: працювати в громаді важко, але цікаво

Розповідала про життя в громаді, показувала господарство та давала сусідам добрі поради голова Великокопанівської ОТГ Валентина Костенко:

- Говорила, кажу і буду казати, про те, що жалкую, що ще в 2015 році ми не об'єдналися. Бо ті, хто об'єдналися раніше, мали більші фінансові можливості, ніж ми в 2016. Цей, 2017 рік, чесно кажучи, був вже не такий. Тому, що структурна субвенція надається набагато в меншій кількості. Створивши OTГ, при зустрічі з людьми я завжди наголошувала, що приїха­ла послухати пропозиції, а ми будемо їх виконувати. Найперше, коли формувався апарат громади, я людям Абрикосівки сказала: жодного із вас не буде звільнено. І люди працюють, нікого ми не звільнили. Якщо раніше у нас була сувора структура, під яку ми шукали людей, то в ОТГ ми можемо собі дозволити під людину підшукати спеціальність. Тобто, ми нікого не лишили без роботи, взяли всіх, хто працював у сільраді. Гадаю, що на сьогоднішній день всі задоволені. У Абрикосівці у нас є і паспортист, і соціальний працівник, і землевпорядник. Прийом громадян там ведеться на місці в понеділок та п'ятницю. В понеділок і п'ятницю залишається землевпорядник, соцпрацівник, паспортист. Всі останні дні вони їдуть до нас. Вівторок, середа, четвер вони працюють тут, на території Великокопанівської сільради, – ділиться досвідом Валентина Дмитрівна.

Структура апарату в Великокопанівській сільській раді – 36 осіб. Однак, не всі штатні одиниці заповнені. Наразі Великим Копаням не вистачає юриста. На сьогоднішній день структура апарату поділена на відділ з питань сім'ї та молоді, з соціальної роботи, відділ бухгалтерського обліку, планування та звітності, відділ культури, молоді, спорту, туризму та прикладної спадщини, відділ земельних відносин, планування та архітектури, відділ фінансів та юридичного обслуговування. Звісно, не обходяться у Копанях і без обслуговуючого персоналу. Окремо від апарату сільради працює відділ освіти, в якому 11,5 штатних одиниць.

- Дуже швидко після об’єд­нання та виборів встало питання грошей, – наголошує Валентина Дмитрівна. – Хоч і кажуть в державі, якщо створено ОТГ, то всі фінанси віддаються вам. Розумієте, начебто бюджет збільшився, але це кошти, які в нас практично і були. Субвенція йшла напряму в район, роздавали з районного бюджету. Тепер вона іде до нас. Субвенцію ми витрачаємо на заробітну плату вчителям, утримування медзакладів, тобто захищені статті. Але зарплата техперсоналу лягла на наші плечі, енергоносії теж. Нам щоб школу опалювати необхідно на сезон 180 тон вугілля! От і порахуйте, чи стало в нас більше грошей. Просто, громада дає нам свободу в діях, і ми одразу почали думати – а як же заробити копійку до власного бюджету? Бо держава сьогодні дає, завтра трішечки дасть, післязавтра може і не дати. Тому вирішили, що на основі комунального підприємства будемо створювати робочі місця, які б могли дати можливість заробляти самим. Придбали пилораму. Практично її встановили. Але тепер постало питання робітників. Якщо в апарат ми ще можемо набрати людей, то на робітничі спеціальності ніхто не йде. У нас чотири хлопця в комунальному підприємстві: тракторист, водії, прибиральник. Більше не можемо нікого знайти.

Великі Копані: працювати в громаді важко, але цікаво

Щодо коштів, отриманих від держави, то у Великих Копанях вирішили використати їх на купівлю різної техніки.

- Інфраструктурна субвенція прийшла до нас в цьому році у розмірі 3,6 мільйона грн. тільки у вересні, вона вже затверджена, – повідомила Валентина Костенко. – Так, як і всі по Хе­рсонській області, ми кинулись на придбання. Спочатку хотіли швидку допомогу та міні-пекарню, але нам сказали – «це не інфраструктурний розвиток». І ми зупинилися на придбанні інших потрібних громаді речей. У нас уже підписується договір, пройшли тендери, ми беремо ще один шкільний автобус. Купуємо санітарну машину, не швидку допомогу, а санітарний легковий автомобіль, для того, щоб можна було перевозити хворих і відвідувати їх. Ми беремо трактор МТЗ-80 з навантажувачем, і окремо трактор з фрезою, вже придбали подрібнювач гілок та косарку з можливістю покосу узбіччя.

За рік існування Великокопанівської громади в селі побували норвежці, данці, німці, поляки, американці. Працівників апарату навіть запрошували на безкоштовну поїздку до Польщі. Однак, тут мешканці ОТГ розвели руками – виявилося, що закордонний паспорт був тільки в однієї людини.

- Я знаю, що Олешківська районна рада виділила кошти на придбання апарату для пластикових паспортів, – зазначила Валентина Дмитрівна.  І ми подумали, і вирішили – нам теж такий треба. Тому ми все ж таки в бюджеті на 2018 рік будемо планувати придбання цього апарату. Про черги в різних установах за паспортами не чув тільки лінивий. Тому, я гадаю, буде досить зручно, щоб ми тут, на місці, могли видати закордонний пас­порт мешканця громади. І знову ж таки – за ці послуги ми залучимо додаткові кошти в свій бюджет.

Великі Копані: працювати в громаді важко, але цікаво

Рішенням проблеми фінансування для Великих Копанів стало власне комунальне підприємство. Сьогодні воно працює в різних напрямках. Наприклад, нещодавно біля сільради збудували тимчасову споруду (так званий МАФ) «Журба». Там можна придбати абсолютно все, що потрібно для ритуаль­ної служби. Причому для тих мешканців громади, які не можуть одразу сплатити всю суму, КП надає кредит. Борги люди віддають – стверджують в сільраді, і дякують, бо вартість товарів у «Журбі» набагато нижча за ринкову.

Придбала сільрада і будівлю кафе «Ромашка». На базі кафе зовсім скоро відкриється їдальня. Ще одним придбанням стала будівля, в якій розміщується відділ освіти. Однак тут одночасно триває і гурткова робота з дітьми, і шиють костюми для працівників місцевого будинку культури. На пошив костюмів, купівлю тканин та іншого з бюджету громади постійно виділяються кошти. Тому не дивно, що вже зараз у будинку культури постійно займаються вокалом, хореографією та театральним мистецтвом понад 200 осіб.

Не всі мешканці громади сприймають зміни, які кояться в селах. Декого, певно, такий стан справ не влаштовує. Тому сільрада іноді зустрічається з досить своєрідним «опором».

- Придбали ми приміщення молочного магазину – його спалили. Придбали ми кафе, почали ремонт – його спалили... Чомусь у нас так досить часто виходить. Прикладів маємо достатньо, просто не хочемо, щоб винуватці думали, що ми на це будемо звертати увагу. Зараз і кафе, і магазин відремонтували, та все прекрасно функціонує,– підкреслює Валентина Дмитрівна.

А комунальне підприємство у Великих Копанях, попри різних недоброзичливців, все таки почало заробляти копійку до бюджету. Великі Копані стали мало не першими в Україні, хто передав комунальному підприє­мству харчування школярів.

- Чомусь віддають школі, підприємцям, а треба думати, що на цьому можна заробляти, при цьому повноцінно годуючи дітей. Ми прихильники того, щоб заробляти в бюджет громади, а не віддавати в оренду. Так сталося, що ми взяли на себе харчування дітей у шкільній їдальні. З штату шкільної їдальні вивели всіх кухарів, і їдальню закрили. В той же час відділ освіти за одну гривню передав у оренду комунальному підприємству їдаль­ню, і КП взяло в штат всіх цих людей, – розповідає директор КП Лариса Самойлова. - Ми почали годувати дітей з 24 вересня. Це була ідея сільської ради – вони й платять заробітну плату кухарям. 1-4 класи харчуються безкоштовно. Там не залежить – пільгової категорії дитина, чи ні. Починаючи з 5 класу, для пільговиків обід коштує 13 гривень, для звичайних старшокласників – 18 гривень. Ви знаєте, всі вдячні: діти, батьки. Тому, що харчування стало набагато кращим.

Кожного дня в меню шкільної їдальні м'ясо, раз на тиждень риба та печінка. Молочні продукти, печиво, салати з овочів – школярі з Великих Копанів за такий короткий час вже звикли гарно та смачно їсти в школі. Бо починалося все з пільговиків та 200-т дітей, зараз до їдальні ходять майже 500 школярів. Однак, у сільраді стверджують – таких результатів досягли тільки за допомогою суворого контролю. Адже, коли діти і батьки бачать, що какао з молока, а запіканка з сиру, коли порції вистачає як молодшому школяру, так і старшокласнику – тоді всі задоволені.

Відділ освіти Великокопанівської сільради теж досить задоволений харчуванням у школі. Хоча, як стверджують у відділі, з освітянами в ОТГ ще потрібно працювати.

- Ми хочемо створити нову освіту для двох сіл, для Великих Копанів та Абрикосівки, щоб по-новому наші діти вчилися, – зазначає начальник відділу освіти Тетяна Шушко. – Зараз держава дає великі можливості для розвитку своїх талантів, повертається обличчям до вчителя. Але, як це не парадоксально, іноді реформи гальмують самі освітяни. Хочу подякувати Олешківському відділу освіти за те, що у нас процес передачі двох дитячих садочків і двох шкіл пройшов безболісно. Вони нам дуже допомагали, та на сьогоднішній день ми з ними тісно співпрацюємо. Олешківський відділ освіти має великий досвід у сфері управління освітою, наданні методичної допомоги тощо. І вони ніколи нам не відмовляють у консультації. У нас є власний методист, і ми задоволені її роботою. Абрикосівка взагалі в захваті, адже у них раніше не було методиста. А жінка працює в садочку в Копанях три дні, а два дні в Абрикосівці.

У Абрикосівському дитсадку зараз 56 дітлахів, у центрі громади – 137. Середню освіту в ОТГ здобуває майже тисяча учнів: в Абрикосівці – 98, а у Великих Копанях – 792. Наразі у Великокопанівській школі гостро стоїть питання другої зміни дітей, адже шкільні стіни просто не витримують подібного навантаження. Дитсадок у Копанях теж не може прийняти всіх бажаючих, тому батькам пропонують альтернативу – віддати дитину до Абрикосівського ДНЗ. Деякі погоджуються, а потім приходять з подяками до сільради та відділу освіти.

Взагалі, за останній час на Абрикосівську освіту з бюджету громади витратили досить відчутні кошти. Наприклад, для дитсадочка придбали електричну плиту, холодильник, різне обладнання та інвентар, комп’ютерну техніку загальною вартістю 54 тисячі гривень. Крім цього сільрада вже сплатила гроші за робочий проект з капремонту системи водопроводу та каналізації в садочку – 35 тисяч гривень. Дещо інші фінанси вклала громада в Абрикосівську школу. Там в шкільну їдальню придбали холодильник та плиту, капітально відремонтували електромережу, купили принтер та комп’ютер, меблі, інвентар та інше обладнання загальним коштом понад 200 тисяч гривень.

Налаштувати мешканців гро­мади на новий лад виходить і в місцевому Центрі первинної медико-санітарної допомоги. Нещодавно Центр ПМСД отримав ліцензію – і ось уже 2 місяці працює в ОТГ самостійно. За словами медичних працівників, багато бюрократичних питань з процесом децентралізації просто відпали. Працювати стало комфортніше, краще.

- З переходом в ОТГ ми відчули справжню підтримку, – розповідає тимчасово виконуючий обов'язки головного лікаря ЦПМСД Великі Копані, Петро Баєв. – Особливо, що стосується фінансів. Наприклад, треба препарати для невідкладної допомоги, терміново, ми пишемо вимогу, депутати одразу на сесії розглянули їх, відразу виділили кошти, і ми придбали необхідне. У цьому плані велика оперативність є. У нас зараз є санітарний транспорт, але це УАЗ, і він досить-таки старий, 2002 року випуску. Тому нам придбають легковий автомобіль для обслуговування сільського населення. Ми ж зараз новонароджених малюків оглядаємо регулярно на дому, відразу після виписки з пологового будинку. Плюс тяжкохворі, хто не може самостійно відвідати лікарню, і звернутися за медичною допомогою. То саме для подібних цілей і попросили автомобіль. Що стосується вакцинації – теж не відстаємо. Ось придбали туберкулін нещодавно. Тепер вже маємо спеціальне програмне забезпечення, будемо замовляти вакцини за цією програмою, і оплачувати теж – так, як всі державні лікарні.

Великою проблемою для медицини Копанів лишаються кадри. Зараз працює 2 лікаря, а мають працювати – 7 лікарів. Тобто, 5 посад лишаються вакансіями. Це саме сімейні лікарі загальної практики. До речі, питання із житлом, так само, як і з заробітною платою для сільради – не проблема. Тих, хто захоче працювати в місцевому Центрі ПМСД одразу ж забезпечать житлом. І, за спеціально укладеним договором, як тільки мине певний період часу, житло лишається у власності самого лікаря – в особисте користування.

- Жити і працювати у громаді досить складно, але дуже цікаво, - стверджує Валентина Костенко. – Ми за цей рік були в різних областях, зустрічали гостей з усього світу, і працювали, працювали, працювали…Скажу так – тільки завдяки титанічним зусиллям, профільній допомозі та гарному колективу в нашій ОТГ є приклади успішної роботи. Тримаємо курс на розвиток – тільки так!

 

Ольга Краснюк

Олешківський вісник

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь