РЕКОМЕНДАЦІЇ ЩОДО БОРОТЬБИ З МИШОПОДІБНИМИ ГРИЗУНАМИ
Мишоподібні гризуни – це група, яка об’єднує багато родів і видів гризунів, які відрізняються між собою розміром і формою тіла, будовою зубів, характером живлення, розмноженням та іншими ознаками.
Всі вони живляться рослинним кормом, дуже плодючі, здатні мігрувати з одного поля на інше в пошуках їжі. Щороку мишоподібні гризуни заселяють сільськогосподарські угіддя і створюють загрозу пошкодження посівів зернових культур, багаторічних трав, просапних і овочевих культур, а також плодових насаджень. На окремих полях за неправильного або несвоєчасного регулювання чисельності гризунів втрати зерна озимої пшениці можуть досягати 35–40 %. Харчуючись рослинами пшениці, миші-полівки утворюють на посівах «плішини».
В останні роки, внаслідок застосування поверхневого обробітку ґрунту або нехтування зяблевою оранкою та втрат врожаю при збиранні, спостерігається масове розмноження гризунів. Оскільки мишоподібні гризуни облаштовують свої гнізда на глибині 15-35 см, для боротьби з ними бажано проводити оранку з оборотом скиби на глибину 25–30 см. Оранка на таку глибину сприяє руйнуванню гнізд і кормових камер мишей-полівок, і при цьому гине близько 70–75% гризунів.
Застосування біологічних та хімічних принад у боротьбі з мишоподібними гризунами дієві тільки при температурі повітря не вище 20-25 о С. Бактерії тифу гинуть при таких температурах, а застосування родентицидів не є ефективним у зв’язку з тим, що у шкідника є достатня харчова база. Чисельність загиблих тварин не перевищує 10-12%, що при високому потенціалі плодючості шкідника майже непомітно.
Систематичне обстеження, вчасний захист полів від мишоподібних гризунів забезпечать збереження посівів та урожаю озимих культур.
Тому на сьогодні найефективнішім є використання агротехнічних заходів боротьби.
Більшість хімічних засобів для боротьби із гризунами – це приманки, що потребують попереднього приготування. Працювати з ними слід дуже обережно, дотримуючись техніки безпеки.
Виконання роботи з пестицидами і агрохімікатами особами, які не мають допуску ЗАБОРОНЕНО!!!
Готувати і застосовувати отруєні принади дозволяється тільки спеціально підготовленим бригадам, за рецептурою та у відповідності з інструкціями зазначеними на етикетці до препарату.
Гризуни, поїдаючи отруєну приманку, отримують смертельну дозу препарату протягом 1-2-х діб. Через добу після вживання летальної дози антикоагулянту рівень згортання крові у гризунів різко сповільнюється, і підвищення проникності судин викликає загибель організму від кровотечі. Загибель гризунів настає через 3-7 доби.
Також у боротьбі з гризунами має місце застосування родентицидів, дозволених до використання в Україні, згідно з Переліком пестицидів і агрохімікатів.
Фосфід цинку – це смертоносна отрута, яку Держмитслужба заборонила ввозити в нашу країну ще в 2012 році, але залишки її продаються й досі на всіх стихійних ринках. Фосфід цинку становить загрозу і для людей – вражає дихальні шляхи, печінку і нервову систему.
Але з січня місяця 2021 року на Херсонщині масово гинуть птахи – представники червонокнижних видів тварин, які під час сезонної міграції перебувають на території Біосферного заповідника «Асканія-Нова». За однією з версій слідчих, птахи могли гинути через оброблене хімікатами зерно, яке посіяли фермери на навколишніх полях. Лабораторними дослідженнями підтверджено, що причиною загибелі даних птахів є препарат на основі бродіфакуму, тож
Рекомендуємо утриматись від застосування препаратів на основі бродіфакуму через його негативні екологічні наслідки для корисної фауни.
Ефективним та найбільш безпечним для навколишнього середовища є біологічний препарат бактоцид вологий зерновий. Це сипуча маса вологого зерна пшениці, на поверхні та всередині якого містяться бактерії „мишачого тифу”. На польових культурах, як правило, використовують його 2 кілограми на гектар. Цей препарат не шкідливий для людей, свійських тварин, птиці, безпечний для довкілля і порівняно дуже дешевий.
У разі виникнення питань необхідно звертатись до Управління фітосанітарної безпеки у м. Херсон за адресою вул. Старообрядницька буд. 34, тел. 0552-26-36-13 або до державних фітосанітарних інспекторів у районах.
Земельний відділ.