Великокопанівська сільська територіальна громада

Херсонської області

ДЕРЖАВНА СЛУЖБА УКРАЇНИ З ПИТАНЬ ПРАЦІ ПОВІДОМЛЯЄ

Дата: 22.06.2017 08:33
Кількість переглядів: 1113

На Херсонщині стартує проект Міжнародної організації праці з подолання незадекларованої праці у неформальному секторі!

Державна служба України з питань праці в рамках проекту МОП «Зміцнення системи інспекції праці і механізмів соціального діалогу» впродовж квітня – серпня 2017 року проводить пілотну інспекційну кампанію з подолання незадекларованої праці у чотирьох областях України: Херсонській, Одеській, Львівській та Черкаській.

 Метою пілотної інспекційної кампанії є поширення діяльності Держпраці (в частині інспекції праці) на неформальну економіку. Дана робота буде здійснюватись на основі партнерства із іншими органами державної влади та соціальними партнерами.

 

Кампанія з виявлення незадекларованої праці включатиме два етапи: інформаційний та інспекційний блок.

Головною ціллю інформаційного компоненту є інформаційно - консультативний підхід, орієнтований на застосуванні роз’яснювальних і профілактичних заходів про незадекларовану працю, зокрема в неформальному секторі  та переваги декларування трудових відносин.

З цією метою Головним управлінням Держпраці у Херсонській області проводитиметься акцент на роз’яснювальній роботі, донесенню інформації до діючих та потенційних роботодавців, працівників та інших груп населення щодо вимог законодавства, відповідальності за його порушення та наміри проведення в подальшому інспекційної кампанії.

Оскільки, на Херсонщині, форма незадекларованої праці переважно зосереджена у неформальному секторі, інспекційний блок пілотної кампанії буде спрямований на виявлення фактів та причин незадекларованої праці саме у незареєстрованих суб’єктів господарювання у наступних галузях: торгівля, сільське господарство, тимчасове розміщення й організація харчування. Даний вибір зумовлений тим фактом, що саме в цих галузях  нашої області найбільший рівень не задекларованих трудових відносин.

 

Звертаємо увагу, інспекційні відвідування здійснюватимуться відповідно до нового Порядку здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю, який затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 26.04.2017 року  № 295 та набув чинності 16.05.2017.

 

Переваги укладання трудового договору та негативні наслідки незадекларованої праці

 

Самою актуальною проблемою українського суспільства залишається питання легалізації праці. На жаль, ще чимало працівників нашої області живуть днем нинішнім, віддаючи перевагу тимчасовій вигоді.

Відповідно до Конституції України людина, її життя та здоров'я, честь та гідність, недоторканість визнаються найвищою соціальною цінністю. Кожна людина має право на працю, тобто можливість заробляти собі на життя роботою, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується.На превеликий жаль, останнім часом все частіше доводиться зустрічатися з таким ганебним явищем, як використання найманої праці громадян без оформлення трудових відносин.

Основна причина виникнення цієї проблеми - не вміння громадян користуватися правами, закріпленими у Конституції України, недостатній рівень правової освіти, відсутність правосвідомості та поваги до Закону, як у найманих працівників, так і у роботодавців.

Від неналежного оформлення трудових відносин, перш за все, страждає особа, яка погоджується на таку працю. Більшість найманих працівників не розуміють, що відсутність правового регулювання трудових відносин робить громадянина незалежної держави рабом.

Використання найманої праці без оформлення трудових відносин призводить до позбавлення працівника:

-    гарантованого розміру заробітної плати;

-    права на відпустку, у тому числі додаткову й без збереження зарплати, відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами;

-    права на оплату лікарняного;

-    права на достроковий вихід на пенсію, якщо ви працюєте в шкідливих умовах праці;

-    права на скорочений робочий день, тиждень, якщо ви працюєте в шкідливих умовах праці;

-    права на допомогу по безробіттю;

-    права на соціальне страхування від нещасних випадків на виробництві та  професійних захворювань;

-    права на зарахування виробничого стажу, тощо.

Укладення трудового договору та запис у трудовій книжці дає можливість найманому працівнику бути захищеним чинним трудовим законодавством у разі порушення його прав, а саме:

- в разі затримки в розрахунку по заробітній платі;

- відмові оплати праці за виконану роботу;

- недодержання  зобов’язань  роботодавця,  тощо.

Що стосується суспільної небезпеки для громадськості, то всі ми є споживачами послуг у сфері громадського харчування, торгівлі, транспорту, будівництва та ін. Тіньова зайнятість сприяє поширенню професійних захворювань, аварійності на дорогах, низької якості виконуваної роботи, ризику виникнення нещасних випадків на виробництві, оскільки неоформлений робітник не проходить обов'язкового медичного обстеження, з ним не проводять інструктажі та навчання з техніки безпеки, охорони праці.

Використання найманої праці без оформлення трудових відносин містить у собі багато негативних явищ і натомість - жодного позитивного. Наприклад, у нашій області, як і в Україні в цілому, є непоодинокі випадки коли з працівниками, які не оформили свої трудові відносини, трапляються нещасні випадки під час виконання трудових обов'язків.

Дія Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності” не поширюється на працівників, які виконують роботу без укладання трудового договору.

Тому, якщо із працівником, який працював без оформлення трудових відносин (працював по усній домовленості), трапиться нещасний випадок - він не зможе отримати належні страхові виплати від Фонду соціального страхування від нещасних випадків, які здійснюються у встановленому законодавством порядку, а саме:

-    допомогу у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю до відновлення працездатності або встановлення інвалідності; о

-    одноразову допомогу у разі стійкої втрати професійної працездатності або смерті потерпілого;

-    щомісячну грошову суму у разі часткової чи повної втрати працездатності, що компенсує відповідну частину втраченого заробітку потерпілого, та ін.

Нагадуємо, відповідно до ч. 3 ст. 24 КЗпПУ, працівник не може бути допущений до роботи без укладення трудового договору, оформленого наказом чи розпорядженням власника або уповноваженого ним органу, та повідомлення центрального органу виконавчої влади з питань забезпечення формування та реалізації державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування про прийняття працівника на роботу в порядку, встановленому КМУ.

 

Фото без опису

Фото без опису

Фото без опису

Фото без опису

Фото без опису

Фото без опису

Фото без опису

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь